Observer
Trifouillax
@Trifouillax
@Trifouillax
Observation View session
| Date | 2026-03-18 11:02 |
| Spectral Line | H-alpha (6562.81 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | MLAstro SHG 700 |
| Telescope | Orion 80ED |
| Focal Length | 600 mm |
| Aperture | 80 mm |
| Camera | PLA UranusM |
| Pixel Size | 2.9 µm |
| Binning | 1x |
| Mount | OME EQ500X |
| ERF | 2" |
| Software | JSol'Ex 5.0.1 |
Location
42.9, 2.7 (approx.)