Observer
Cédric Champeau
@melix
@melix
Observation View session
| Date | 2026-02-24 11:21 |
| Spectral Line | H-alpha (6562.81 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | MLAstro SHG 700 |
| Telescope | TS-Optics Photoline FLP53 |
| Focal Length | 560 mm |
| Aperture | 80 mm |
| Camera | MLAstro G3M678M |
| Pixel Size | 2.0 µm |
| Binning | 1x |
| Mount | MLAstro SAL-33 |
| ERF | |
| Software | JSol'Ex 4.6.0 |
Location
46.9, 1.3 (approx.)