Observer
Piluc17
@Piluc17
@Piluc17
Observation View session
| Date | 2026-03-19 12:00 |
| Spectral Line | Calcium (K) (3933.66 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | Sol'Ex |
| Telescope | ASKAR FRA400 |
| Focal Length | 6 mm |
| Aperture | 72 mm |
| Camera | ZWO ASI178MM |
| Pixel Size | 2.4 µm |
| Binning | 2x |
| Mount | SkyWatcher AZ-EQ6 |
| ERF | ND8 |
| Software | Inti 7.0.3 |