Observer
CSoudet
@CSoudet
@CSoudet
Observation View session
| Date | 2026-05-01 10:45 |
| Spectral Line | H-alpha (6562.81 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | Sol'Ex |
| Telescope | LAC EDAPO72 |
| Focal Length | 432 mm |
| Aperture | 72 mm |
| Camera | ZWO ASI178MM |
| Pixel Size | 2.4 µm |
| Binning | 2x |
| Mount | iOptron GEM28 |
| ERF | 0 |
| Software | JSol'Ex 5.0.1 |
Location
49.4, 0.8 (approx.)