Observer
Cédric Champeau
@melix
@melix
Observation View session
| Date | 2026-04-26 10:41 |
| Spectral Line | H-alpha (6562.81 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | MLAstro SHG 700 |
| Telescope | Svbony SV48P 102 |
| Focal Length | 663 mm |
| Aperture | 102 mm |
| Camera | MLAstro G3M678M |
| Pixel Size | 2.0 µm |
| Binning | 1x |
| Mount | MLAstro SAL-33 |
| ERF | |
| Software | JSol'Ex 5.1.2 |
Location
46.9, -1.7 (approx.)