Observer
JamesDeDij
@JamesDeDij
@JamesDeDij
Observation View session
| Date | 2026-04-25 16:00 |
| Spectral Line | Calcium (H) (3968.47 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | Sol'Ex by JR |
| Telescope | WIL Zenithstar73 |
| Focal Length | 430 mm |
| Aperture | 73 mm |
| Camera | ZWO ASI678MM |
| Pixel Size | 2.0 µm |
| Binning | 1x |
| Mount | MLAstro SAL-33 |
| ERF | |
| Software | JSol'Ex 5.0.4 |
Location
47.3, 5.1 (approx.)