Observer
MRO
@MRO
@MRO
Observation View session
| Date | 2026-05-01 12:04 |
| Spectral Line | H-alpha (6562.81 A) |
Equipment
| Spectroheliograph | Sol'Ex (10μm/6mm slit) |
| Telescope | Refractor Refractor |
| Focal Length | 500 mm |
| Aperture | 62 mm |
| Camera | ZWO ASI178MM |
| Pixel Size | 2.5 µm |
| Binning | 1x |
| Mount | iOptron HEM15 |
| Software | JSol'Ex 5.1.2 |
Location
40.7, -3.4 (approx.)